Telefon: 0553 051 07 09

Lokma

Lokma

Lokma Türkçe de bir çok anlamı olmakla birlikte aslında manevi anlamda dayanışmak amacı ile paylaşılan yiyecektir. Bazen tatlı, bazen çörek bazen kurban eti olabilir.

Yöreye bölgesel özelliklere göre ve geleneklere göre lokma anlam ve kimlik kazanır şekillenir, benimsenir ve uygulanır.

Ege bölgesinde ve özel de İzmir de ise lokma hamurdan yapılan misafir, eş, dost, komşuya ikram edilen tatlıya denir.

Doyumlu değildir lokma tadımlıktır özelliği ise hayır server tarafında yaptırılarak ücretsiz ikram edilmesidir. Yiyenlerin de dua ederek hayırseverin hayrına gönülden duası ile ortak olmasıdır.

Hayırseverlik de lokma da bu toprakların insanın yaşadığı zorlukları ve bu zorluklara karşı dayanışma ile var olma kültürünü simgeler.

Lokma Tatlısı

Yine her bölgenin coğrafik, tarımsal, toplumsal özelliklerine göre özgün yapımı, servisi olan lokma tatlısı İzmir de kendine özgü özel bir lezzet halinde benimsenmiştir.

Lokma tatlısı

Lokma tatlısı, yoğrulup hazırlanan hamurun mayalanma sürecinden sonra kızgın yağda çıtır kızama gelene kadar kızartılarak üzerinde şerbetin gezdirilip sıcak halde servise hazır hale getirilmesi şeklinde yapılır.

Un, yağ, şeker ülkemizde kolay bulunan ekonomik olan malzemelerdir. Tedarik etmek kolay ve ekonomik olduğundan lokma tatlısı yapmak hem hızlı hem de ekonomik olmaktadır.

Hamur ve tatlı ustalığı olan birisi lokma tatlısını hazırlama da zorluk çekmeyeceği gibi servise sunumu da pratik olacaktır.

Hayra Lokma Tatlısı

Başka şehirlerde mekanlarda porsiyonu ücretli satılsa da İzmir de hayra lokma tatlısı yapılmaktadır. Hayra lokma tatlısı bu anlamda bu şehre özel gelenektir.

Hayra Lokma Tatlısı

Hayra lokma tatlısı, Hakkın rahmetine kavuşanın ardından ruhu için yakınları tarafından yaptırılıp ücretsiz dağıtılan lokma tatlısına dendiği gibi nikah, nişan, düğün, iş yeri açılışı, bayram, özel davet gibi kalabalık insan topluluklarına davet sahibin hayrına yaptırıp ücretsiz servis ettiği lokmaya da hayra lokma tatlısı denmektedir.

Her şeyin alınıp satıldığı günümüz dünyasında ekonomik karşılığı olmayan, alınıp satılmayan tamamen ücretsiz olan nadir hizmet, ürünlerden biri hayra lokma tatlısıdır.

Lokma Tatlısı Hizmeti

Mevcut şehir yaşamında apartmanlarda yurttaş evinde mutfağında sayısı yüzleri binleri bulan konuklarına lokma tatlısı yapıp ikram etme olanağı olmadığından bizim gibi firmalardan lokma tatlısı hizmeti almaktadır.

Lokma tatlısı hizmeti şöyle yapılmaktadır. Kaç kişilik misafir topluluğuna lokma tatlısı yapılmasını ve hangi tür lokma servis etmek istediğini, servis edilecek adresi ve saati bize iletmektedir.

Biz bizden istenen lokma tatlısının hamuru hazırlayarak servis yerinde lokma aracında lokma kızartıp şerbetledikten sonra lokma tatlısı hizmeti veriyoruz. Lokma tatlısı yapımı, servis hizmeti tamamen firmamıza aittir.

Firmamızın tüm lokma hizmetleri İzmir lokma sayfasında ve lokmacı ekibine dair de İzmir lokmacı sayfamızda bilgi ve incelmenize sunulmuştur. Göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.